16.03.2015 08:36

Světelné zdroje

Stále trvá takzvaná světelná sezona, ve které narůstá potřeba dostatečného osvětlení. Díky rozvíjející se LED technologii je trh zaplaven spoustou novinek. Zajímá Vás jak uspěje LED technologie v porovnání s tradičními zdroji světla? Pro lepší orientaci vám představím jednotlivé typy světelných zdrojů a pomůžu s orientací v daném segmentu.

Energetická náročnost

Díky energetickým štítkům, které jsou umístěny na obalech světelných zdrojů, si každý udělá představu o celkové spotřebě energie. Ta je symbolizována písmeny A++ (nejúspornější) až G (nejméně úsporné). Evropská směrnice zakazuje výrobci uvádět zákazníka v omyl, proto údaje na obalech výrobců musí být pravdivé. Zajímavé je, že LED technologie zatím není upravena žádným předpisem, ačkoli je zřejmé, že bude zapadat do kategorie A.

Co však nejvíce zajímá především domácnosti?

Je to kombinace cenyživotnostibarvy světla a kvality světelného zdroje. Klasická žárovka vydrží svítit zhruba 1000 hodin, modernější halogenové žárovky 2000 až 3000 hodin, životnost kompaktních zářivek je 10 000 až 20 000 hodin a LED žárovky mohou sloužit až 45 000 hodin. Životnost světelného zdroje také (samozřejmě) ovlivňuje počet zapnutí a vypnutí. Zatímco životnost žárovky a halogenové žárovky jsou na počtu sepnutí téměř nezávislé, u úsporných zdrojů je tato závislost velká a počet sepnutí za den dosti zásadně ovlivňuje životnost kompaktních zářivek. LED zdroje jsou na tom podobně jako žárovky, na jejich životnost má počet a rychlost sepnutí velmi malý vliv.

Klasická žárovka – druh na vymření?

Na klasické žárovky stále nedají mnozí lidé dopustit a to díky vysoké kvalitě produkovaného světla. Jelikož mají žárovky nízkou energetickou účinnost, jsou stahovány z prodeje (nařízení Komise (ES) č. 244/2009). Klasické žárovky jsou oblíbené pro své „teplé bílé“ světlo 2300–2900 K. Mají spojité světelné spektrum a vysoký index barevného podání (Ra = 100, podávají věrně všechny barvy). Díky světelnému spektru byly klasické žárovky v domácnostech upřednostňovány před novými kompaktními zářivkami. Současný rozvoj technologií a existující rovnocenné náhrady však odsuzují technologii klasických žárovek k zániku.

Halogenové žárovky – mírný pokrok v mezích zákona

Halogenové žárovky jsou také žárovkami. Mají wolframové vlákno, komora je plněná inertním plynem s příměsí halogenu (jód, brom). Jedná se tedy jen o zdokonalené klasické žárovky. Mohou však fungovat za vyšší teploty, proto jsou účinnější než klasické žárovky. Světlo halogenových žárovek je jasnější, ale obvykle platí, že čím delší životnost má halogenová žárovka, tím klesá její účinnost. Standartní halogenové žárovky jsou jen o cca 15% účinnější než klasické. Vylepšené halogenové žárovky jsou plněné vzácnými plyny (xenon, krypton), což jim dodává o 25 - 50% vyšší účinnost oproti klasickým žárovkám při stejné intenzitě světla. Halogenové žárovky jsou obvykle zařazeny v energetické třídě C nebo B a mají 2x až 3x delší životnost než klasické. Proto se nákup, i při vyšší pořizovací ceně, vyplatí.

 

Úsporné kompaktní zářivky – úspora s některými výhradami

Na jakém principu svítí úsporné zářivky? Elektrický proud z předřadníku prochází trubicí, která je naplněna rtuťovými parami a inertním plynem (argon). Tím se vyzařuje ultrafialové záření, které vybudí luminofor nanesený uvnitř trubice. Luminofor je látka, která pohlcuje tuto energii a následně ji vyzařuje jako viditelné světlo.

Proč jsme zaznamenali masivní přechod na úsporné kompaktní zářivky? Protože mají oproti klasickým žárovkám o 60 – 80% vyšší energetickou účinnost. Také životnost kompaktních zářivek je 8x až 20x vyšší, což představuje cca 6000 až 20 000 hodin proti 1000 hodin u klasických žárovek. To jsou jasné argumenty, které úsporné zářivky favorizují.

Mnozí lidé si však stěžují na nevhodné barevné spektrum zářivek, rychlý pokles intenzity světla (třeba již po 1 roce provozu), nevyhovují ekvivalent vůči klasickým žárovkám či rozdílnou barevnost stejného typu zářivek. Jak už to bývá, odpověď je mnohdy jednoduchá, nekupujte si levné neznačkové výrobky. Pokud je cena nízká, je zřejmé, že výrobce někde ušetřil, třeba při výrobě nebo kontrolních procesech. Za neznačkovými výrobky se podezřele často skrývají čínské výrobky, které se snaží zákazníky zaujmout právě jenom cenou. Proto doporučujeme tradiční výrobce světelných zdrojů, jako jsou značky NARVA, OSRAM, PHILIPS, GE, apod.

 

LED žárovky – úspora, účinnost a životnost

LED technologii, založenou na polovodičové diodě, známe od šedesátých let minulého století. Ovšem teprve vývoj vysokovýkonné LED diody umožnil technologii využít jako světelný zdroj osvětlení. Další vývoj a zdokonalování přispělo k dalšímu zvyšování účinnosti LED osvětlení. Vzhledem k tomu, že se jedná po poměrně novou technologii osvětlení, stále prochází určitými standardizačními a metrologickými procesy či testy kvality. Někdo třeba namítne, že LED světelné zdroje jsou drahé, ale během své životnosti ušetří mnohonásobně více, než stojí a proto se vyplatí!

Mezi hlavní výhody LED žárovek patří rychlý start, vysoká účinnost, odolnost vůči vibracím nebo častému spínání a dlouhá životnost. Výrobci uvádějí maximální životnost okolo 50 000 hodin, spíše však méně, tedy okolo 25 000 hodin. Díky použité technologii si můžete zakoupit LED žárovky dálkově ovládané, s možností stmívání nebo kombinující různé barvy. LED žárovky také neobsahují rtuť. Nevýhody jsou částečně podobné zářivkám, tedy použití luminoforu pro bílé světlo a postupný pokles světelného toku během životnosti.

 

Jak se orientovat v nabídce světelných zdrojů?

Základní informaci podává světelný výkon (Lm – lumen). Udává množství produkovaného světla, např. klasická žárovka 60W má výkon okolo 700 lm.

Příkon (W – watt) udává spotřebu elektrické energie. Orientační hodnoty spotřeby světelných zdrojů jsou : 60W klasická žárovka, 52W halogenová žárovka, 12W kompaktní zářivka, 9W LED žárovka.

Teplota světla (K – kelvin) přispívá k orientaci mezi „teplou bílou“ a „studenou bílou“ barvou světla. Teplá bílá barva světla (okolo 2700 K) je příjemná pro běžné aktivity, používá se třeba v obývacích či dětských pokojích. Do koupelen nebo pro práci se doporučuje studenější bílé světlo (okolo 4000 K).

Reprodukce barev (Ra index) má vliv na změnu barvy okolí, na které svítí zdroj světla. Pokud světlo nemění barvu okolí, Ra=100. Čím více zdroj světla mění barvu okolí, tím nižší je hodnota Ra. Klasické žárovky mají Ra=100, úsporné zářivky mají zhruba Ra=80.

—————

Zpět


Kontakt

Antonín Švejkar

Nebovidská 12/39
Střelice u Brna
664 47
IČ : 670 32 761


Tel.: +420 737 965 608